Strefa rozwoju
Poznaj nasze metody wspierania rozwoju Twojego dziecka!

Rozmowy o Mikołaju - jak zachować dobrą relację z dzieckiem i magię świąt

05.12.2022
Rozmowy o Mikołaju - jak zachować dobrą relację z dzieckiem i magię świąt

Jak zachować szczerość i magię świąt?

Postać Mikołaja obecna jest wszędzie - spotkamy go w reklamach telewizyjnych, centrum handlowym, na opakowaniach produktów spożywczych. Jest on na stałe wpisany w nasz przekaz kulturowy (a jakże, mowa też o babci!)

Jeśli nie chcesz pozbawiać dziecka magii świąt, ale źle się czujesz z utartym przekazem na temat Mikołaja, mamy kilka pomysłów na to, jak pogodzić tradycję z nowym wychowaniem.

1. Mikołaj wszystko widzi!

Starszy pan obserwujący dziecko cały czas i na dodatek oceniający, kiedy jest niegrzeczne (co to znaczy? jakie są kryteria niegrzeczności?), żeby je ukarać brakiem prezentu - ta koncepcja generuje u dziecka lęk i napięcie, może powodować, że dziecko zablokuje wyrażanie trudnych do przyjęcia dorosłym emocji, ponieważ chce zasłużyć na prezent i być grzecznym, nawet kosztem wycofania emocjonalnego.

Alternatywa: przedstaw Mikołaja, jako postać, która chce, żeby wszystkie dzieci miały fajne święta i nie chce nikogo karać. Zrób miejsce na kwestionowanie: "A jak sądzisz, czy to możliwe, żeby ktoś widział wszystko? Jak miałby to zrobić?"

2. Jak będziesz niegrzeczna/y, to Mikołaj przyniesie Ci rózgę!

Nie ma dzieci niegrzecznych, są tylko te, których potrzeby nie zostały zaspokojone - Mikołaj, który chce szczęścia dla wszystkich, na pewno to zrozumie. 

Alternae wytywa: Mów o Mikołaju raczej jako Duchu Świąt, niż konkretnej osobie, która ocenia i karze. Uspokój dziecko: "Jeszcze nigdy nie widziałam/em, żeby jakieś dziecko dostało rózgę"

3. Mikołaj przynosi prezenty, wrzuca je przez komin, jeździ na saniach ciągniętych przez renifery.

Stwórzcie własną wizję Mikołaja / Ducha Świąt. Niech dziecko samo wyobraża sobie, jak Mikołaj może wyglądać, zachęć je do fantazjowania kwestionując utarte wyobrażenie: Czy jeden człowiek może być w kilku miejscach na raz? Może ma pomocników? Czy to na pewno są elfy? Jak renifery ciągną sanie, jeśli nie ma śniegu? Może każdy może być pomocnikiem Mikołaja i dbać o Ducha Świąt?

Przede wszystkim nie używajcie Mikołaja jako straszaka. Stwórzcie własną opowieść o Mikołaju. A my zapraszamy do pobrania bajki terapeutycznej, mówiącej o alternatywnym wizerunku Mikołaja. Marry Christmas everyone! :)

dekoracja 28dekoracja 29dekoracja 30dekoracja 31dekoracja 32

Zapraszamy do kontaktu

Jak do nas trafić?

Kontakt

dekoracja 17dekoracja 18dekoracja 19dekoracja 20
Zadzwoń Wyślij sms Wyślij e-mail