
Wasze pociechy zaczynają przygodę ze żłobkiem i jednocześnie większą samodzielnością. Jak przygotować dziecko do separacji z rodzicami?
- jeśli chcesz przyspieszyć – zwolnij. Wydłużony okres adaptacji, dostosowany do możliwości emocjonalnych dziecka sprawi, że żłobek będzie kojarzył się z fajnym miejscem, a nie traumą rozstania
- zauważ emocje dziecka, daj mu przestrzeń, na ich wyrażenie – szczególnie, gdy pierwsze rozstanie w okresie adaptacji jest już za Wami i maluch przeczuwa, że dziś też będzie chwilę bez Ciebie
- jeśli dziecko jest do Ciebie bezpiecznie przywiązane, przeniesie to nastawienie na ciocie w żłobku – pomóż mu, angażując się w zajęcia z ciociami, pokazując dziecku uśmiechem, że dobrze się bawisz i ono też może
- zabierz z domu uspokajacz (smoczek, ulubioną maskotkę), niech dziecko śpi w pościeli, którą przyniesie do żłobka – zapach domu je ukoi
- Wycofuj się stopniowo – najpierw uczestnicz w zabawach, potem bądź w tej samej sali, następnie w korytarzu, poza żłobkiem
- nie okłamuj dziecka (np. Idę tylko po torebkę do samochodu, zaraz wrócę, a rozstanie trwa 1.5h). Wypróbuj, które rozstanie jest najbardzej bezbolesne. Szybkie wyjście, ostatnie buziaki czy może klepsydra odmierzająca czas do wyjścia rodzica sprawdzi się najlepiej?
- bądź dzielny – jeśli to Wasze pierwsze rozstanie, Tobie też będzie ciężko – trzymaj się do momentu wyjścia z sali
- celebrujcie ponowne spotkanie! Pokaż dziecku, że też za nim tęskniłaś/eś i jest dla Ciebie bardzo ważne - pierwsze 15 min po powrocie do domu poświęć tylko dziecku. Jeśli dziecko nie chce, nie rozmawiajcie w tym czasie o dniu w żłobku, tylko cieszcie się sobą!
Kadra Żłobka Integracyjnego Tulisie będzie Wam towarzyszyła w tym procesie na każdym kroku, aby przygoda ze złobkiem rozpoczęła się z uśmiechem :)
Kameralny żłobek Tulisie - ramowy plan przyjazdej adaptacji:
Pierwsze dni adaptacji dziecka 01.09-02.09
W tym tygodniu czas pobytu nowych dzieci w żłobku będzie skrócony - umożliwi to stopniowe oswajanie się dziecka z otoczeniem, a następnie separacją z rodzicem. Dziecko przynosi ze sobą swoja ulubioną maskotkę lub zabawkę, która zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa.
Dziecko zjada śniadanko w domu.
Maluch wraz z rodzicem przebywa w grupie od godz. 11:00-12:30 (około 1,5 godziny).
Dziecko i rodzic zapoznaje się z salą, opiekunkami, dziećmi .
W miarę możliwości opiekunki przeprowadzają zabawę integracyjną, zapoznawczą w sali .
Podczas pierwszych dni adaptacyjnych przewidujemy tylko II śniadanie dla dzieci.
I tydzień adaptacji 05.09- 09.09
1-3 dzień adaptacji dziecka
Dziecko zjada śniadanko w domu.
Maluch wraz z rodzicem przebywa w grupie od godz. 9:00-11:00 (około 2 godziny)
W miarę możliwości opiekunki przeprowadzają zabawę integracyjną zapoznawczą w sali, poznają i nawiązują kontakt z dziećmi w obecności rodzica.
Rodzic w miarę możliwości stara się zostawiać Dziecko samo w sali - oczekuje w szatni – wydłużając czas rozłąki.
Ten czas pozwoli na poznanie reakcji dziecka na rozłąkę i wprowadzenie indywidualnych metod pomagających w adaptacji.
4-5 dzień adaptacji dziecka
Dziecko przyprowadzane jest na śniadanie o godzinie 8:00-8:15 i odbierane o godzinie 12.00 po obiedzie .
Jeśli dziecko miało trudności z rozłąką lub ma gorszy dzień, postaraj się zarezerwować czas, by pobyć z nim dłużej po przyprowadzeniu lub odebrać Dziecko wcześniej.
II tydzień adaptacji 12.09-16.09
Dziecko przyprowadzane jest na godzinę 8-8:15. Odbiór dziecka po zjedzeniu zupki około godziny 14:00-14:15. W okresie adaptacji podążamy za dzieckiem, a plan działań jest ramowy. Jeśli Dziecko nie będzie miało problemów z rozstaniem, w drugim tygodniu może zacząć zostawać na cały dzień.