Strefa rozwoju
Poznaj nasze metody wspierania rozwoju Twojego dziecka!

Moje dziecko lubi czytać książki - jak tego dokonać?

09.10.2022
Moje dziecko lubi czytać książki - jak tego dokonać?

Moje dziecko lubi czytać książki – jak tego dokonać?
Korzyści z codziennego czytania dzieciom
Relacje: Codzienne czytanie dzieciom, kreuje przestrzeń w ciągu dnia, w której rodzic jest tylko i wyłącznie dla dziecka – sprzyja to budowaniu więzi oraz buduje rutynę i powtarzalność, dając dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój: u maluchów wspólne czytanie wspomaga:

- budowanie i utrzymanie wspólnego pola uwagi (jest to istotny etap rozwoju komunikacji) oraz koncentracji

- rozwój pamięci słuchowej, słuchu, mowy, wyobraźni

- poszerzanie słownictwa, ułatwia rozumienie gramatyki

Starsze dzieci również czerpią korzyści z czytania, jest to świetna okazja do omówienia dnia i emocji, które pojawiły się u dziecka oraz zwiększenie repertuaru reakcji w sytuacjach społecznych.

     2. Aktywności z książką – bawcie się!
Na początku przygody z czytaniem czas skupienia dziecka może być zbyt krótki, a czytanie wywoływać frustrację. Zachęć dziecko do zabawy z książką, poprzez dotykanie, gryzienie, przewracanie grubych stron, zabawę książeczkami z otwieranymi okienkami, oglądanie kolorowych ilustracji. Podczas szukania elementów na kolorowych ilustracjach zamieńcie się rolami – niech czasem rodzic poszuka tego, co maluch już widzi.

Gdy zainteresowane dziecko będzie już chciało słuchać – czytaj barwnie. Baw się czytaniem, niech lew zaryczy, a małpka ziewnie, nawet jeśli jest to tylko kontekst lub ilustracja, a nie tekst. Dodaj zabawy paluszkowe, akcentuj rytm wiersza sekwencyjnym dotykiem malucha; pozwól dziecku przewracać kartki. Od czasu do czasu pomyl się czytając ulubioną bajkę – daj dziecku wyłapać i poprawić błąd. Taką właśnie aktywność z książką można zaobserwować w Żłobek Tulisie Gdańsk.

Dla dzieci z trudnościami rozwojowymi dobrym sposobem na zainteresowanie książkami jest czytanie uczestniczące (wklejanie obrazka w lukę w tekście, próba wypowiedzenia słowa) lub czytanie ze specjalnie przygotowanymi slajdami.

Ze starszymi dziećmi: wymyślcie alternatywne zakończenie bajki, pytajcie co mógł czuć główny bohater opowiadania, jak dziecko rozwiązałoby problem w opowiadaniu, a może historia  budzi w nim jakieś szczególne emocje? Czy dziecko potrafi je nazwać? Opowiedzcie dobrze znany wiersz na zmian. Jeśli Twoja pociecha potrafi czytać już samodzielnie, wyręcz ją w tym od czasu do czasu i skupcie się na budowaniu bliskości i relacji, a nie mozolnym składaniu zdań.

Dzieci uczą się poprzez modelowanie – jeśli będzie widziało, że częściej trzymasz w ręku książkę, niż smartfon, będzie chciało Cię naśladować!

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie:

https://tulisie-zlobek.pl/

Tagi: dobre opinie żłobek Gdańsk | kameralny żłobek Gdańsk | nowy żłobek Gdańsk | wolne miejsca żłobek Gdańsk | żłobek - rekrutacja Gdańsk | żłobek dla dzieci Gdańsk | żłobek dla dzieci Gdańsk Wrzeszcz | żłobek Gdańsk | żłobek Gdańsk Wrzeszcz | żłobek integracyjny Gdańsk

dekoracja 28dekoracja 29dekoracja 30dekoracja 31dekoracja 32

Zapraszamy do kontaktu

Jak do nas trafić?

Kontakt

dekoracja 17dekoracja 18dekoracja 19dekoracja 20
Zadzwoń Wyślij sms Wyślij e-mail